מכון CBT

פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD)

טיפול בהפרעת פוסט טראומה (PTSD)

הפרעת פוסט טראומה PTSD)), הינה הפרעה נפשית ממשפחת הפרעות החרדה. היא מתרחשת עקב חוויה של אירוע טראומטי (תאונת דרכים, תאונת עבודה, תקיפה מינית, הלם קרב, פיגוע, אובדן של אדם קרוב, מחלה ממארת ועוד) . על פי נתונים סטטיסטיים, כשמונה אחוזים מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהפרעה פוסט טראומטית (הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים). אנשים הסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית חווים, לעיתים קרובות, את האירוע הטראומטי, כאילו הוא מתרחש בהווה. תחושת הפחד הבלתי מתמדת פוגעת באופן ניכר באורח החיים ובתפקוד היום יומי של האדם הסובל מההפרעה.

מהם הגורמים להפרעה פוסט טראומטית?
 • טראומה מתקופת הילדות שהשאירה חותם חזק בחיי האדם
 • נטייה גנטית למחלה פסיכיאטרית/הפרעה נפשית
 • טראומה עקב חשיפה לאירוע מסוכן ומאיים (חטיפה, מלחמה, פיגוע טרור, אונס/הטרדה מינית, דיאגנוזה של מחלה סופנית, מוות או פציעה קשה של אדם קרוב ועוד). הטראומה יכולה להיווצר בין אם הייתה פגיעה פיזית/ נפשית ממשית ובין אם לאו. דהיינו, גם תאונת דרכים, ללא פציעה, עלולה לגרום להפרעת פוסט טראומטית.
 • הפרעה פוסט טראומטית מתפתחת לאחר חשיפה לאירוע מסוכן שהיה הן בלתי צפוי והן בלתי נשלט. גורם ההפתעה, חוסר האונים וחוסר היכולת להתמודד כראוי בסיטואציה מגביר ומנציח את תחושת הסכנה.
מהם הסימפטומים של הפרעה פוסט טראומטית?

התסמינים להפרעה הפוסט טראומטית עלולים להתחיל מייד לאחר האירוע הטראומטי או כמה שבועות/חודשים אחרי. בדרך כלל, הם יבואו לידי ביטוי בתוך שישה חודשים. האדם הסובל מהפרעה פוסט טראומטית חווה את הסימפטומים במשך זמן רב ולכן איכות חייו נפגמת באופן משמעותי.

 • הזיכרונות הקשים מהאירוע הטראומטי מופיעים שוב ושוב בפלאשבקים, הבזקים, חלומות, הזיות, אשליות וסיוטים. כך האדם שסובל מההפרעה, ממשיך לחוות את האירוע כל הזמן.
 • קשיי הירדמות, הפרעות שינה, התפרצויות זעם וקשיי ריכוז הם חלק משגרת החיים החדשה של האדם הסובל מההפרעה.
 • גם קשיים פיזיים כדוגמת דופק מהיר, הזעת יתר, לחץ דם גבוה הם מנת חלקם של אנשים הסובלים מפוסט טראומה.
 • חשיפה לגירויים המזכירים את האירוע במישרין או בעקיפין, גורמת, לעיתים קרובות למצוקה נפשית קשה (לעיתים קרובות חלקים מסוימים מהאירוע נדחקים בתת מודע ולא מגיעים לזיכרון הפעיל).
 • אדם שעבר את הטראומה נמנע מלהיפגש עם אנשים או להגיע למקומות, שמזכירים את הטראומה. כמו כן, קיימת ירידה ניכרת בהשתתפות באירועים ובפעילויות חברתיות.
טיפול בהפרעת פוסט טראומה – טיפול CBT

הטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם הפרעות פוסט טראומטיות הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי. הטיפול מבוצע בהדרגה, בהתאם לצרכיו האינדיבידואליים של המטופל והוא כולל ליווי אישי ותמיכה מרבית בכל שלביו. מטרת הטיפול היא להפחית ולייצב את הסימפטומים הנלווים, לאזן את הפן הרגשי והמחשבתי של המטופל וכן, להקנות לו טכניקות להתמודדות יעילה עם מציאות החיים.

  הטיפול מתחלק לשני שלבים:

 • טיפול קוגניטיבי – הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בשלב הראשון בזיהוי המחשבות והרגשות השליליים, המגבירים את ההפרעה הפוסט טראומטית ואפילו יוצרים אותה. בשלב השני, יעבוד המטפל עם המטופל, על החלפת המחשבות הלקויות במחשבות חיוביות, פרודוקטיביות ותואמות למציאות.
 • טיפול התנהגותי – בשלב של הטיפול ההתנהגותי, יחשוף המטפל את המטופל, בהדרגה, לאותן סיטואציות שמעוררות את הטראומה (הגעה למקום בו בוצע האירוע, פגישה עם חבר שנכח באירוע וכו'), במטרה לשחזר את החוויה ולאפשר לו להתמודד, באופן יעיל, עם אותם מצבים "מאיימים", הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.

מחקרים מלמדים כי לטיפול קוגניטיבי התנהגותי יש אחוזי הצלחה גבוהים מאוד. הטיפול הינו קצר מועד (שלושה עד שישה חודשים), יעיל ומכוון מטרה.

 

 
סניפים