מכון CBT

פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

פוביות

מהי פוביה?
פוביה (בעברית: בעת) היא פחד מוגזם או לא הגיוני מפני אובייקט, מקום או מצב מסוים. פוביות פשוטות הן פחדים מדברים ספציפיים, כגון חרקים, זיהומים, טיסות. אגורפוביה היא פחד ממקומות שבהם האדם מרגיש "לכוד" או חסר-אונים, כגון בתוך קהל גדול, באוטובוס, או בעת עמידה בתור. פוביה חברתית היא פחד ספציפי מפני מצבים חברתיים או מביצוע פעולות מסוימות בפומבי.

פוביות הן נפוצות מאוד. לפעמים הן מתחילות בילדות, ללא כל סיבה נראית לעין; לפעמים הן צצות לאחר אירוע טראומטי; ופעמים אחרות הן מתפתחות מניסיון לספק היגיון לחרדה או פאניקה קיצונית ובלתי צפויה (לדוגמה, "אני חרד, סימן שאני כנראה מפחד ממשהו").

כאשר האדם הסובל מפוביה נתקל באובייקט או במצב שממנו הוא פוחד, או אף צופה את ההיתקלות בו, הוא חווה חרדה מיידית. התסמינים הפיזיים של חרדה יכולים לכלול דופק מואץ, קוצר נשימה, הזעה, אי-נוחות באזור החזה או הבטן, רעידה וכו', והרכיב הרגשי מתאפיין בפחד קיצוני - מפני איבוד שליטה, הבכה עצמית או איבוד ההכרה.

בדרך כלל, אנשים מנסים לברוח, ולאחר מכן להימנע מהמצבים הגורמים לחרדה, ככל האפשר. אופן פעולה זה יכול להיות קל למדי אם האובייקט הגורם לחרדה אינו נפוץ בסביבה (לדוגמה, פחד מנחשים), וההימנעות, אם כן, לא תגביל מאוד את חייו של אותו אדם. במקרים אחרים (לדוגמה, אגורפוביה, פוביה חברתית), ההימנעות ממצבים המעוררים חרדה מגבילים מאוד את חיי הסובלים ממנה. בריחה והימנעות גם מגבירים את הפחד מפני האובייקט/מצב הגורם לחרדה.

פוביות מסוימות עשויות לגרום לאדם לחשוב מחשבות מסוימות התורמות לאיום שבמצב הגורם לחרדה. תסמין זה שכיח בעיקר בפוביה חברתית, המתאפיינת בדרך כלל בפחד מהערכה שלילית על-ידי אחרים, ובאגורפוביה, שעשויה להתבטא בפחד מהתמוטטות ומוות מבלי שאף אחד יחוש לעזרה, או מהתקף פאניקה והבכה-עצמית בפומבי.

פוביות מסוימות עשויות להיות מלוות במחשבות מפחידות ("המטוס הזה עלול להתרסק"; "אני לכוד"; "אני חייב לצאת מכאן"). בפוביות אחרות קשה יותר לזהות מחשבות ספציפיות הקשורות לחרדה (לדוגמה, אין זה סביר כי אדם הסובל מפחד מעכבישים יפחד מהבכה-עצמית בפני העכביש). במקרה של פוביות אלה, נראה כי ניתן להסביר את הגורם כתגובה מותנית (נלמדת) לחרדה, שהפכה להיות משויכת לאובייקט המפחיד.

טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (CBT)
CBT עוזר למטופל לשנות דרכים מסוימות באופן החשיבה, ההרגשה וההתנהגות. זהו טיפול יעיל בהפרעות נפשיות שונות, לרבות פוביות.

  • טיפול קוגנטיבי מבוסס על הרעיון שדרכי חשיבה מסוימות יכולות לעורר, או "לתדלק", בעיות נפשיות מסוימות, כגון חרדה, דיכאון ופוביות. המטפל עוזר למטופל להבין את תבניות המחשבה הנוכחיות שלו. ובייחוד לזהות רעיונות או דפוסי התנהגות מזיקים, לא מועילים ו"שקריים", הגורמים לו לחרדה. המטרה לאחר מכן היא לשנות את אופן החשיבה והימנעות מרעיונות אלה. מטרה נוספת היא להפוך את תבניות המחשבה למציאותיות ומועילות יותר.

  • מטרתו של טיפול התנהגותי היא לשנות דפוסי התנהגות מזיקים או לא מועילים. לדוגמה, תגובתו (חרדה והימנעות) של הסובל מפוביות לאובייקט המעורר חרדה אינה מועילה. המטפל עוזר למטופל לשנות זאת. במסגרת הטיפול נעשה שימוש במספר כלים, בהתאם למצב ולנסיבות.
לדוגמה, במקרה של אגורפוביה, המטפל יעזור בדרך כלל למטופל להתמודד באופן הדרגתי עם מצבים המעוררים בו חרדה. שלב ראשון, לדוגמה, יכול להיות לצאת להליכה למרחק קצר מאוד מהבית, בליווי המטפל, המעניק תמיכה וייעוץ. במשך הזמן, ניתן יהיה לבצע הליכות ארוכות יותר, ולאחר מכן ללכת לחנויות, ולאחר מכן לנסוע באוטובוס, וכן הלאה.

המטפל יכול ללמד את המטופל לשלוט בחרדה בעת ההתמודדות עם המצבים והמקומות המעוררים חרדה. לדוגמה, על-ידי תרגילי נשימה עמוקה. טכניקה זו של טיפול התנהגותי מכונה "טיפול בחשיפה", שבו המטופל נחשף יותר ויותר למצבים המעוררים בו חרדה ולומד להתמודד עמם.

 

ניתן לקרוא עוד אודות הטיפול בפוביות באתר של מכון CBT

 

 
סניפים