מכון CBT

פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

הפרעות אכילה

מהן הפרעות אכילה?

  • אנורקסיה נרבוזה – אנשים הסובלים מאנורקסיה מפתחים הרגלי אכילה יוצאי דופן, כגון הימנעות ממזון ומארוחות, בחירה במבחר מצומצם של מאכלים ואכילתם בכמויות קטנות, שקילת האוכל שהם אוכלים, וספירת הקלוריות של כל מאכל הבא אל פיהם. כמו כן, הם עשויים להגזים בפעילות גופנית.

  • בולימיה נרבוזה – אנשים הסובלים מבולימיה צורכים כמויות מזון מוגזמות בבת אחת, וכמעט מיד גורמים לעצמם להקיא או משתמשים בחומרים משלשלים או משתנים (גלולות מים) כדי להיפטר מהמזון שבגופם. התנהגות זו מכונה לעיתים כמחזור ה"היטהרות". בדומה לאנשים הסובלים מאנורקסיה, אנשים הסובלים מבולימיה מפחדים מאוד מעלייה במשקל.

  • התקפי זלילה - בינג' (Binge) - אנשים הסובלים מהפרעה זו נתקפים בבולמוסים חוזרים של אכילה מוגזמת קומפולסיבית, אך להבדיל מהסובלים מבולימיה, הם אינם מטהרים את גופם מהמזון שצרכו. במהלך התקפי זלילה אלה, הם בדרך כלל אוכלים בגפם ובמהירות רבה, בין אם הם רעבים ובין אם הם שבעים. לאחר מכן, הם בדרך כלל מרגישים בושה או אשמה. להבדיל מאנורקסיה ובולימיה, הפרעה של התקפי זלילה שכיחה כמעט באותה מידה בקרב גברים ונשים כאחד.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)
עבור אנשים הסובלים מהפרעות אכילה, הבנת היחס הקשר בין מחשבותיהם, רגשותיהם ופעולותיהם היא חיונית לטיפול. לאחר שקשר זה מובן, האדם הסובל מהפרעת אכילה יכול להחליף את המחשבות והרגשות השליליים, שהובילו להרגלי האכילה החריגים, במחשבות ורגשות חיוביים יותר, שיובילו חזרה לסגנון חיים בריא. עם זאת, על-מנת להבין לעומק קשר זה, ייתכן שיידרשו מספר שבועות של מעקב אחר מחשבות, רגשות והרגלי אכילה, לפני שהמטופל יקבל זאת כהוכחה. מטפלים מבקשים בדרך כלל ממטופליהם לנהל יומן במשך פרק זמן מוגדר, ולתעד בו במדויק את מחשבותיהם, רגשותיהם ופעולותיהם ביחס למזון ולאכילה.

 

ניתן לקרוא עוד אודות הטיפול בהפרעות אכילה בתאר של מכון CBT

 

 
סניפים